Terugblik op ZaanPride 2026: United We Shine!

De editie van 2026 stond volledig in het teken van het thema United We Shine: een krachtige boodschap van verbinding, zichtbaarheid en saamhorigheid.

Van 5 tot en met 14 juni kleurde de Zaanstreek weer in alle kleuren van de regenboog tijdens de jaarlijkse ZaanPrideweek van De Zaanse Regenboog. Met ruim twintig inspirerende, feestelijke en verbindende activiteiten vierden honderden bezoekers samen liefde, diversiteit en inclusie.

Een week vol ontmoeting, cultuur en verbinding

Afbeelding ZaanPride-week programma folder

Samen met vele lokale partners organiseerde De Zaanse Regenboog een veelzijdig programma met kunst, cultuur, entertainment en ontmoeting. Van exposities en filmvertoningen tot feestelijke shows, sportieve activiteiten en bijeenkomsten voor jong en oud.

Tot de hoogtepunten behoorden onder meer de Sponsor Dinnershow bij Bar & Foodclub EVE, de expositie Boeken uit de Kast in De Bieb, de talentshow en het jongerenfeest in Poppodium De Kade, de Roze Viering in de Kogerkerk, de première van Gewoon Renée in Filmtheater De Fabriek, eten en karaoke met queervluchtelingen en een spetterende ABBA Tribute in De Bull. In totaal bezochten ongeveer 800 mensen de activiteiten tijdens de ZaanPrideweek.

Een kleurrijke Regenboogparade door Zaandam

De Zaanse Regenboog Parade in een zee van kleuren

Het hoogtepunt van de week vond plaats op zaterdag 13 juni. Om 13.00 uur vertrok vanaf het Stadhuis van Zaanstad de feestelijke Zaanse Regenboogparade. Onder begeleiding van burgemeester Jan Hamming, ambassadeurs van De Zaanse Regenboog en ongeveer 1250 deelnemers trok een kleurrijke stoet door het centrum van Zaandam richting het Zaantheater.

Voorafgaand aan de parade sprak voorzitter Oscar Bodelier de aanwezigen toe. Zijn boodschap benadrukte het belang van zichtbaarheid, acceptatie en de vrijheid om jezelf te kunnen zijn:

“Vandaag is onze dag. Vandaag vieren we wie we zijn en houden we van wie we willen. Vandaag, morgen en alle dagen erna – in alle kleuren van de regenboog.”

De parade werd muzikaal begeleid door Hailander en Caribbean Brass en kreeg onderweg extra kleur door diverse muziekwagens met DJ's.

Bijzonder was de deelname van een oldtimer met een zilveren bruidspaar als eerbetoon aan 25 jaar openstelling van het huwelijk voor paren van gelijk geslacht in Nederland. Daarmee stond de parade niet alleen in het teken van feest, maar ook van een belangrijke mijlpaal in de geschiedenis van gelijke rechten.

Het zilveren bruidspaar Frank Vos en Oscar Bodelier

Nieuw dit jaar was de deelname van Podium De Flux met een eigen muziekwagen. De samenwerking tussen De Zaanse Regenboog en De Flux krijgt de komende jaren een vervolg en zal verder worden uitgebreid.

Gratis ZaanPride Event bij het Zaantheater

Druk bezocht ZaanPride Event in het Zaantheater

Na de parade ging het feest verder bij het Zaantheater met het gratis ZaanPride Event. Op en rond het podium genoten bezoekers van muziek, optredens en entertainment van onder anderen Popkoor Prestige, Ryann, Ritchie, Savoy en Naomi Annalise.

Bijzondere indruk maakten twee queer vluchtelingen die momenteel in Zaanstad verblijven. Trevor ontroerde het publiek met een indrukwekkende saxofoonsolo tijdens het ZaanPride-lied, terwijl Muhan veel applaus oogstte met een emotionele en krachtige dansperformance. De presentatie was in handen van dragqueer A.J. Heartstone en DJ Jess zorgde voor de muzikale sfeer.

Trevor speelt het ZaanPride-lied

Muhan uit Iran met zijn indrukwekkende dansperformance

Oorkondes & Zaanse Regenboogprijs

Tijdens het evenement werden tevens ereoorkondes uitgereikt aan deelnemende groepen. De GSA-jongeren wonnen de onderscheiding in de categorie Origineel & Creatie, terwijl de vertegenwoordiging van de fetisj community werd onderscheiden in de categorie Statement & Boodschap.

GSA jongeren, winnaar oorkonde Origineel & Creatie

Fetisj Community, winnaar oorkonde Statement & Boodschap

Tijdens het event werd voor de vierde keer de jaarlijkse Zaanse Regenboogprijs uitgereikt aan een persoon of organisatie die zich bijzonder inzet voor de Zaanse lhbtiqa+ gemeenschap. Genomineerd waren Travocaal/Yvonne Mandigers met een inclusieve zanggroep voor travestieten en transgender personen. De Danshotspot/Karin van Kooten met regelmatig regenboogactiviteiten en danslessen waarin cursisten vrij zijn om de rol te kiezen die het beste bij hun karakter en talent past. Odion/Angelique Melisse, als ambassadeur van De Zaanse Regenboog zet zij zich in voor toegankelijkheid en inclusie van mensen met een beperking die tevens deel uitmaken van de lhbtiqa+ gemeenschap. Werkzaam voor Odion heeft ze jarenlang Café Pride gecoördineerd. De winnaar is geworden Angelique Melisse.

De genomineerden v.l.n.r. Karin van Kooten, Angelique Melisse en Yvonne Mandigers

Gezellige Queermarkt

De veelzijdige queermarkt me info tot pride merchandise en van food tot entertainment

Op het voorplein van het Zaantheater vond de populaire Queermarkt plaats. Bezoekers konden kennismaken met queer makers, maatschappelijke organisaties en lokale initiatieven. Naast creatieve producten en informatie was er volop ruimte voor ontmoeting.

Onder andere de GGD, Roze in Blauw, Discriminatie.nl en De Zaanse Regenboog waren aanwezig om bezoekers te informeren en met elkaar in gesprek te gaan.

ZaanPride Streetparty

Optreden van The Stickers in de Damstraat

In de Damstraat werd de hele middag en avond gefeest tijdens de ZaanPride Streetparty. DJ’s zorgden voor de perfecte opwarming voordat partyband The Stickers het podium betrad en een ware feestexplosie ontketende.

Daarna namen DJ’s Jayh Samson, Glamourgirl & MC Nova, Robert Feelgood en Erick E het weer over. De presentatie lag in handen van dragqueen Chrystal Conners. Naar schatting genoten ongeveer 1.000 bezoekers van de feestelijke sfeer in het hart van Zaandam.

Het feest liep vervolgens naadloos over in de officiële ZaanPride Afterparty in Poppodium De Kade, waar tot diep in de nacht werd gedanst.

Samen laten we de regenboog schitteren

United We Shine !

Met ZaanPride 2026 hebben we opnieuw laten zien hoe krachtig verbinding kan zijn. Dankzij de inzet van vrijwilligers, partners, sponsoren, deelnemers en bezoekers groeide de Zaanstreek gedurende tien dagen uit tot een plek waar iedereen zichzelf kon zijn. Dank daarvoor!

Wij kijken met trots terug op deze editie en kijken nu al uit naar ZaanPride 2027.

Doe mee met De Zaanse Regenboog

Wil jij bijdragen aan een inclusieve en veilige Zaanstreek voor lhbtiqa+ personen?

Word vrijwilliger

Help mee bij evenementen, ontmoetingsactiviteiten of achter de schermen.

Word donateur

Met jouw steun kunnen we activiteiten blijven organiseren die bijdragen aan zichtbaarheid, acceptatie en verbinding.

Blijf op de hoogte

Volg De Zaanse Regenboog via onze website en sociale media voor nieuws, activiteiten en de eerste aankondigingen van ZaanPride 2027.

Samen maken we de Zaanstreek kleurrijker. Samen zijn we zichtbaar. Samen schitteren we.

United We Shine 🌈

Wil je meer weten, meedoen of De Zaanse Regenboog steunen?

Neem contact met ons op en of meld je aan als vrijwilliger. Contact ons of app naar 06 -15 58 48 67.

Lees verder: Terugblik op ZaanPride 2026: United We Shine!

Lees verder

Ere-oorkondes deelnemers Zaanse Regenboogparade

Net als vorig jaar hebben zich ook dit jaar verschillende groepen vanuit organisaties en instellingen […]
Bekijk item

Winnaar Zaanse Regenboogprijs

Op 13 juni 2026 heeft de uitreiking van de vierde Zaanse Regenboogprijs in het Zaantheater […]
Bekijk item

Ondersteuning queer vluchtelingen Zaanstad

De Zaanse Regenboog zet zich actief in voor queer vluchtelingen die verblijven op de AZC-locaties […]
Bekijk item
De Zaanse Regenboog logo
Lettergroote:
Sluiten
chevron-down